Ez még nem a béke: Svédország soha korábban nem küldött még ekkora összegű katonai támogatást Ukrajnának, mint most fog

A védelmi miniszter meg is indokolta a döntést.

Bár a háború elől menekülők iránti szolidaritás továbbra is számottevő, az utóbbi években mégis jelentősen csökkenő tendencia figyelhető meg Európában.
Egy friss kutatás szerint 2022 és 2024 között jelentősen csökkent az Ukrajna, valamint az országot elhagyni kényszerült emberek iránti lakossági támogatás. Az orosz invázió immár negyedik éve tart, és eddig körülbelül 6,9 millió ukrán menekült lépte át a szomszédos – köztük Lengyelország, Magyarország, Moldova – és más országok határait világszerte.
A legtöbb ukrán menekültet a lengyelek fogadták be: az ENSZ Menekültügyi Ügynöksége szerint jelenleg körülbelül egymillióan tartózkodnak az országban.
Bár a háború elől menekülők iránti szolidaritás továbbra is számottevő, az utóbbi években csökkenő tendencia figyelhető meg – számolt be róla az Euronews. Egy 2022-es felmérés szerint az Európai Unió válaszadóinak 88 százaléka támogatta a menekültek befogadását, különösen magas arányban az északi tagállamokban. Egy évvel később ez az arány 76 százalékra csökkent, 2024-re pedig 71 százalékra esett vissza. Lengyelországban különösen jelentős volt a visszaesés:
ott mindössze 60 százalék támogatta a menekültek befogadását az Eurofound kutatása szerint.
A háború iránti érdeklődés csökkenése együtt járt az Ukrajnának és az ukrán menekülteknek nyújtott kormányzati segélyekkel kapcsolatos elégedetlenség növekedésével. Egyre többen vélik úgy, hogy országuk túl sok támogatást biztosított – különösen a lakhatási és szociális juttatások terén. Az ilyen véleményt vallók aránya 2022 és 2024 között 7,9 százalékponttal nőtt.
A humanitárius segélyek megítélése is egyre megosztottabb: a válaszadók véleményei a túl sok és a túl kevés támogatás között ingadoznak. Hasonló a helyzet a katonai segélyek esetében is:
Ezt is ajánljuk a témában
A védelmi miniszter meg is indokolta a döntést.
Nyitókép: Beata Zawrzel / NurPhoto / NurPhoto via AFP